Zerdeçal Nedir
18
Mar

Zerdeçal ve Faydaları

Hint safranı, zerdeçöp, safran kökü gibi diğer adları olan zerdeçalın anavatanı Güney Asya’dır. Hint tıbbı olan Ayurveda’nın temel bitkisidir. Suda kaynatılıp kurutulmuş kökleri öğütülerek Hintlilerin meşhur baharat karşımı olan körinin temelini oluşturur. Zerdeçal kozmetik ürünlerde katkı maddesi, renk verici ajan ve aynı zamanda Hindistan’da ve Asya kıtasında birçok hastalık için geleneksel bir çözüm olarak kullanılır.

Zerdeçal antioksidan kapasitesi en yüksek baharatlar listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Zerdeçalın en önemli ögesi, aynı zamanda ana biyoaktif maddesi de olan Kurkumindir. Kurkumin antioksidan etkisiyle serbest radikal türlerini, reaktif oksijen türlerini ve ağır metal iyonlarını temizleyerek Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve oksidatif strese bağlı hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Ayrıca hafızayı güçlendirir, beyindeki iltihaplanmayı azaltır ve yaşlılarda bilişsel fonksiyonları korur.

Yapılan deneysel çalışmalar ile hem zerdeçal özütlerinin hem de içindeki kurkuminlerin, antioksidan ve yangı giderici etkilerinin olduğu, virüs, bakteri ve mantar enfeksiyonları, diyabet, alerjilere etkili olabileceği deneysel bulgularla bildirilmektedir.

Kurkuminin kan, beyin, meme, gastrointestinal sistem, baş ve boyun, karaciğer, pankreas, kolon, prostat, yumurtalık ve deri kanserleri dâhil olmak üzere farklı organlardan çeşitli kanser hücrelerinin büyümesini engellediği araştırmalar sonucunda bulunmuştur. Buna ek olarak kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu olduğu da bilinmektedir.

Kurkuminin gastorintestinal sistem üzerinde de koruyucu etkisi olduğu bildirilmiştir. Besinlerden alınan yağların sindiriminde ve emiliminde önemli bir rol oynayan safra asitlerini yüksek miktarda bulunduran safra salgılanmasını uyardığı gösterilmiştir. Yapılan araştırmalar zerdeçalın kötü kolestrolü (LDL) ve total kolesterol seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir. Ayrıca mide ülserlerine neden olan ve mide kanseriyle ilişkilendirilen Helikobakteri Pilori’nin büyümesini engellediğini bildirmiştir.

Zerdeçalı Nasıl Tüketebilirim?

Kurkuminin emilimi az olmasından ve vücuttan hızlı atılmasından dolayı biyoyararlanımı düşüktür. Suda çözünürlüğü de çok düşük olduğu için çayından da çok etki alınmayabilir. Şu anda zehirli veya yan etkileri bilinmemektedir.

Toz şeklinde olan zerdeçalın tüketimi yaygındır. Bu konuda kaliteli ürünler olduğundan emin olunan bir yerden satın almaya özen gösterin. Daha iyi biyoyararlanım için, yağ ile birlikte tüketimi (yağda kavurma yöntemleri) uygulanabilir. Ayrıca bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Çorbalarınıza, tavuklu yemeklerinize ekleyebilirsiniz.