Kilo Alma Diyeti 1
30
Eki

Kilo Alma Diyeti

Kilo alamamak kilo verememek kadar sık karşılaşılan bir kilo problemidir. Sağlıklı bir kişide uzun süre enerji dengesizliği sonucunda gözlemlenir. Beslenme ile alınan enerji harcanandan daha az olması veya alınan besinlerin vücut tarafından kullanılmaması ile zayıflık ortaya çıkar. Bu durumda, vücut harcadığı kadar enerji alamaz, enerji açığını kendi yağ deposunu kullanarak kapatır.

Kilo alamama sindirim bozuklukları, dolaşım bozuklukları, enfeksiyon, parazitler ve hormonsal dengesizlik gibi nedenlerden dolayı alınan besinlerin vücutta kullanılmasının engellenmesi veya yetersiz gelmesi sonucunda da oluşabilir.

Zayıflık özellikle çocukluk ve gençlik yıllarında büyümeyi etkilemektedir. Çünkü vücut dokuları enerji yetersizliği ile normal düzeyde büyüyemez. Ayrıca zayıf kişilerde çalışma verimi düşebilir. Özellikle ağır işte çalışan ve spor yapanlara yeterli enerji sağlanmazsa, hareket yetenekleri sınırlanır. Bunlara ek vücut direncini azaltır. Enfeksiyonlar kolay oluşur ve zararları ağır seyreder. Hastalıkta iyileşmeleri zorlaşır. Kadınlarda menopoz sonrasında kemik erimesi riskini arttırır. Aşırı zayıflığın, aşırı şişmanlık kadar yaşam süresini kısalttığı unutulmamalıdır.

Kilo alma diyeti nasıl olmalıdır?

  • Diyetin kalorisi, kişinin enerji harcamasından daha yüksek olmalıdır.
  • Proteinin kalitesi yüksek olmalı ve günlük miktar gereksinmeyi karşılamalıdır.
  • Enerji artışına paralel olarak enerji metabolizmasıyla ilgili vitamin ve mineraller arttırılmalıdır.

Kilo almak için dikkat edilmesi gerekenler

  1. Alınacak besin veya yemek hacim yönünden az, kalori ve besin öğesi yönünden yüksek olmalıdır. Örneğin bir kase muhallebi içerisine 1 adet yumurta ve 1-2 adet ceviz konulursa hacmi değişmez ancak kalorisi artar.
  2. Yemeklerin görüntüsü kişide olumlu etki bırakmalıdır. Yemeklerin renk, yapı ve kıvam yönünden birbirini tamamlayıcı olarak seçilmelidir.
  3. Yemek sırasında çok fazla sıvı alınmamalıdır. Örneğin bir kase çorba yerine bir dilim ekmek tercih edilmelidir.
  4. Yağlar midede uzun süre kaldıklarından tokluk verirler. Bu yüzden yağda kızartılmış veya çok yağla pişirilmiş besinler tüketmekten kaçınılmalıdır.
  5. Yemekler niteliğine göre uygun ısı derecesinde servis edilmelidir. Sıcak olması gereken bir yemeği iştahsızlık yaşayan kişi soğuk olarak yiyemeyebilir.
  6. Yemeklerin ve yemek yenen ortamın temizliği de iştahı etkileyebilmektedir. Bu nedenle yemeklerin ve yemek yenen ortamın temizliğine dikkat edilmelidir.

 

Sağlıklı Kilo Almak için Örnek Diyet Listesi

Bu liste yukarıda verilen bilgileri günlük yaşantınızda nasıl uygulayabileceğinize dair bir fikir verme amacıyla oluşturulmuştur. Beslenme ihtiyaçları kişiden kişiye değişmektedir. Lütfen beslenme programınızın size özel olması için bir diyetisyenle iletişime geçin.

Kahvaltı: 8 yemek kaşığı sade yulaf kepeği

1 su bardağı süt/ yoğurt

1 porsiyon meyve

2 tatlı kaşığı fıstık ezmesi

Ara: 20 adet kaju fıstığı

1 porsiyon kuru meyve

Öğle: 12 yemek kaşığı sebze yemeği

1 kase yoğurt

3 dilim ekmek

Ara: 1 parça peynir

2 dilim ekmek

Akşam: 4 köfte büyüklüğünde et/tavuk/balık

1 kase yoğurt veya salata

3 dilim ekmek

Ara: 1 su bardağı kefir/ probiyotik yoğurt

1 porsiyon kuru meyve