• Telefon: 0284 235 50 40
  • WhatsApp: 0552 284 50 40
  • Çalışma Saatlerimiz: 09:00-19:00 (Pazar Kapalıyız)

Sporcu Beslenmesi Danışmanlığı

Sporcunun beslenmesi günlük yaşamı ve antrenman için enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamadır.

Yapılan antrenman derecesi ağırlaştıkça ve süresi uzadıkça harcanan enerji artar. Yapılan egzersiz için gerekli enerji yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, kas ve yağ miktarı gibi faktörlerden etkilenmektedir. Düşük enerji alımı kas kaybı, kemik yoğunluğunda azalma, düzensiz menstrual siklus, yorgunluk, sakatlanma ve hastalık risklerinde artışa neden olabilir.

Diyet enerjisinin karbonhidrattan gelen oranı düştükçe, glikojen depolarında düşüş görülür. Özellikle uzun süreli fiziksel hareketlerdeki başarı derecesi, çalışan kasların, fiziksel hareketin başlangıcındaki glikojen depoları ile ilgilidir. Kasların glikojen deposu ne kadar yüksek olursa, fiziksel hareketteki başarı o kadar artmaktadır.

Sporcunun dengeli diyetini oluşturan besin öğelerinden bir tanesi proteindir. Protein kasların onarılmasını geliştirilmesini, güçlenmesini ve hacim kazanmasını sağlar. Fakat bunların sağlanması için düşünülenin aksine sadece yüksek proteinli diyet ile değil, kuvvet antrenmanı ile birlikte sağlanır. Önerilen protein miktarı diyetle herhangi bir protein veya aminoasit destekleri kullanılmadan da karşılanabilir.

Su tüketimi sporcu beslenmesinde önemli konu başlıklarından bir tanesidir. Egzersiz öncesinde ve sonrasındaki ağırlık farkı egzersiz sırasında vücuttan kaybedilen su miktarıdır. Spor içeceklerinin tüketimi 1 saatten uzun süren aktivitelerde gerekli olabilir. Egzersizden 4 saat önce yaklaşık 500 ml sıvı tüketilmesi önerilir. Optimal sıvı tüketimi 15-20 dakika aralarla, 150-350 ml su ve/veya spor içeceği tüketilmesidir. Egzersiz sonrası kaybedilen her yarım kg vücut ağırlığı için 450-675 ml sıvı tüketilmesi önerilir. Süt, taze meyve suyu ve limonata antrenman öncesi ana yemekte en iyi sıvı tercihleri olabilir.