• Telefon: 0284 235 50 40
  • WhatsApp: 0552 284 50 40
  • Çalışma Saatlerimiz: 09:00-19:00 (Pazar Kapalıyız)

Gebelik ve Emzirme Dönemi Beslenme Danışmanlığı

Gebelikte döl, annenin aldığı besin öğelerinin plasenta ile döle taşınması ile büyür. Gebelik ve emzirme döneminde enerji ve besin öğelerinin yeterli alınması, yeni doğanın büyüme ve gelişmesi için önemlidir. Annenin sağlıklı beslenmesi bebeğin yetişkinlik çağında gelişebilecek kronik hastalıkları önler.

Gebelik ve emziklilikte beslenmenin amacı, annenin fizyolojik gereksinimlerinin karşılanarak vücudundaki besin öğelerinin yedeğini dengede tutmak, bebeğin normal büyümesi ve salgılanan sütün gerektirdiği enerji ve besin öğelerini tam olarak karşılamaktır.

Emzirme dönemindeki enerji ve besin öğeleri gereksinimi gebelik döneminden daha fazladır. Süt üretimi için gereken enerji ve besin öğeleri miktarı annenin kendi gereksinimine ek sayılmalıdır. Annenin salgıladığı sütün enerji ve besin öğeleri, annenin yedikleri ile gebelik döneminde oluşan kendi depolarından sağlanmaktadır. Gebelik ve emzirme döneminde annenin günlük enerji ve besin öğeleri gereksinimi; yaş, gebelik öncesi vücut ağırlığı, besin depolarının yeterlilik derecesi ve fiziksel aktivite gibi birçok etmene bağlıdır.

Folik Asit İhtiyacı

Gebelik öncesi yeterli folik asit alımı fetüsü nöral tüp defekti, düşük doğum ağırlığı ve plasentanın erken ayrılmasına karşı koruyucu olduğundan, gebelik planlayan kadınlara gebelik öncesinden başlayarak, diyete ek olarak 400 mcg/gün folik asit desteği verilmesi ve gebeliğin ilk 3 ay boyunca da devam ettirilmesi önerilmektedir.

D vitamini İhtiyacı

Vücudun D vitamini gereksinimi gebelik döneminde artmaktadır. Gebelere, gebeliğin 12. haftasından itibaren 1200 IU (30 mcg/gün) tek doz D vitamini başlanması, gebelik süresince devam edilmesi ve doğum sonrasında en az 6 ay emzirme süresince kullanılması önerilmektedir.

Kalsiyum ve Demir İhtiyacı

Bebeğe anneden demir ve kalsiyum depo edilmesi, annenin bu öğelere olan gereksinimini arttırmaktadır. Artan gereksinim karşılanmadığında anemi, diş çürüklüğü, osteomalasia (kemik yumuşaması) görülebilmektedir. Gebeliğin son üç aylık döneminde kadına günlük 30 mg demir verilmesi önerilmektedir.

Sıvı alımı

Gebe ve emziren kadınların sıvı gereksinmesi, artan hücre dışı sıvı hacmi, fetüs gereksinmesi, amniyotik sıvı ve anne sütü salgılanması gibi nedenlerle artmaktadır. Bu nedenle günlük sıvı alımının sağlanması önemlidir. Gebe ve emziren kadınlarda 750-1000 ml ek sıvı alınması önerilir. Günlük kafein alımı en fazla 200 mg/gün olmalıdır. ( yaklaşık iki fincan kahve veya 4-5 bardak çay)