• Telefon: 0284 235 50 40
  • WhatsApp: 0552 284 50 40
  • Çalışma Saatlerimiz: 09:00-19:00 (Pazar Kapalıyız)

Çocuk Beslenme Danışmanlığı

Çocuklarımızın sağlıklı yetişkin bireyler olabilmesi, anne karnından başlayarak sağlıklı bir ortamda yaşamalarına bağlıdır. Bir-beş yaş arası çocukları kapsayan erken çocukluk dönemi; 1-3 yaş oyun çağı ve 3-6 yaş arası okul öncesi dönem olarak sınıflandırılır. Bu dönem beslenme alışkanlıklarının temelinin atıldığı en önemli dönemdir.

Çocuklarda çiğneme hareketi bir yaşında başlar, sert ve posalı besinleri çiğneme okul çağına doğru iyice gelişir. Bardaktan içmeyi 12 ay civarında, kendi kendini besleme işlevini ise 12-18 aylarda yapabilirler. Üç-dört yaşlarında besinleri parmaklarıyla kaşığın üzerine itmeye, çatal ile yiyecek almaya ve bardak ile içmeye başlarlar. Bu yaş grubu çocukların oral motor gelişimi ve el becerisi göz önüne alınarak, uygun dokusu ve yeme kolaylığı olan besinler seçilmelidir. Bu dönemde de çocuklar günde 4 öğün beslenmeli, temel besin gruplarını Süt ve süt ürünleri, etler, yumurta ve baklagiller, sebze ve meyveleri yeterli ve dengeli olarak tüketmelidirler.

Büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu bu dönemlerde, enerji ve veya besin ögesi alımlarındaki yetersizlik veya fazla alım durumu çocuğun çocukluk döneminde veya ileriki yaşam döneminde, obezite, şeker hastalığı (diyabet) ve hipertansiyon gibi sağlık sorunları ile sonuçlanabilir. Buna ek olarak yaşamın erken dönemlerinde karşılaşılan mikrobesin ögesi yetersizlikleri, mental veya motor sistemde geriye dönüşü mümkün olmayan hasarlara yol açabilir. Bu yaş grubunda en sık rastlanan beslenme sorunları; şişmanlık, zayıflık ve bodurluk, iştahsızlık ve diş çürükleridir. Eğer çocuğun özel bir diyete ihtiyacı var ise ailesi, bakıcısı ve okul yöneticisi bu konuda mutlaka bilgilendirmelidir.

Çocukların yeterli ve dengeli beslenmesi, tükettiği besinlerin çeşitliliğinin artması için her öğünde farklı besin grupları sunulmalıdır. Özellikle meyve, sebze ve protein içeren besinler her gün tüketilmeli, besin değeri düşük ve enerji değeri yüksek yiyecek ve içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Bu gruplardan süt ve ürünleri büyüyen çocuklar ve adolesanlar için kalsiyum ve proteinin önemli bir kaynağıdır.