En hızlı kilo verdiren diyetler 1
14
Oca

En hızlı kilo verdiren diyetler

 

Son dönemlerde popüler olan detoks diyetleri, şok diyetler, patates diyeti veya yoğurt diyeti gibi hızlı kilo verdirmeyi vadeden diyetler mevcut.  Peki bunlar ne kadar etkili? Ne kadarı sağlıklı?

Detoks Diyetleri ve Şok Diyetler

Detoks ve şok diyetlerin hepsi hızlı kilo verdiren diyet olarak belirtilir. Bu tarz diyetlerin çoğu aşırı kısıtlayıcı olduğu için kalori alımını çok düşürmektedir. Bu kalori açığından dolayı  kilo kaybı sağlanmaktadır. Ancak uzun dönem bu kadar kısıtlayıcı beslenmek hem sağlığınızı tehdit eder hem de sürdürülebilir değildir. Ayrıca uygulamayı bıraktığınız anda verdiğiniz kiloları geri almaya başlarsınız. Bu diyetlerinin bazıları sadece sebze ve meyvelerden oluşmaktadır. Bazıları ise buğday ve süt ürünleri komple yasaklamaktadır.

Tabii ki meyve ve sebzeler dengeli beslenmenin önemli bir parçasıdır ve günde en az beş porsiyon tüketilmelidir. Popüler detoks diyetleri genellikle meyve ve sebzelerden oluşması bu açıdan doğru sayılabilir. Ancak hiçbir meyve veya sebze bir ‘iyileştirme’ veya ‘mucize’ sağlayamaz. Unutmayın ki ne kadar çeşitli beslenirseniz o kadar sağlıklı beslenirsiniz.

Peki yediğimiz besinler gerçekten detoks etkisi yaratıyor mu?  

Vücudumuz atıkları ve toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırmak için kendi mekanizmalarına sahip bir sistemdir. Alkol, ilaçlar, kirlilik ve kimyasallar gibi toksinlere maruz kalıyoruz. Başta karaciğer ve böbreğimiz olmak üzere derimiz ve bağırsaklarımız vücudumuzun detoksunu gerçekleştirir.

Detoks diyetlerinin detoks mekanizmamıza etki ettiğine dair kesin bir kanıt yoktur. Ne yazık ki, detoks diyeti iddialarının çoğu bilime dayanmayan, sağlığınızı tehdit edebilecek listelerdir. Tükettiğiniz herhangi bir besin vücudunuza detoks yaptırmaz. Daha fazla meyve ve sebze yemek gibi bazı olumlu alışkanlıklara teşvik etseler de sağlıklı ve çeşitli bir diyet kilo vermek için en doğrusudur. Eğer vücudunuzun detoksuna sorunsuz devam etmesini istiyorsanız organ sağlığınızı koruyacak beslenme düzenine sahip olmalısınız.

 

Patates ve Yoğurt Diyeti

Patates diyeti, yoğurt diyeti veya pirinç diyeti medyada en çok konuşulan diyetlerden. Peki ne kadar sağlıklı? Patates, yoğurt veya başka tek çeşit diyetler aynı şok diyetler mantığında kısıtlayıcı olduğu için kalori alımını çok düşürmektedir. Bu kalori açığından dolayı kilo verdirmektedir. Ancak uygulamayı bıraktığınız anda verdiğiniz kiloları geri almaya başlarsınız. Tek besinle beslenmek uzun vadede ciddi sağlık problemleri yaratabilmektedir. Örneğin yoğurda sürekli konan pul biber bir süre sonra mide yanmalarına veya ağrılarına neden olabilir. Sadece patates gibi karbonhidrat kaynağı ile beslenmek kas kayıplarına ve kan şekerinin düşmesine hatta bayılmaya neden olabilmektedir.

Bu tarz diyetler medyada mucizevi olarak dikkat çekmek için anlatılan herhangi bir bilimsel geçerliliği olmayan ve sağlığınızı ciddi tehdit edebilecek diyetlerdir. Tek tip beslenme hiçbir zaman sağlıklı olarak kabul edilmemiştir. Vücudumuzun tüm besin ve besin öğelerine ihtiyacı vardır. Hızlı kilo vermek istiyorsanız herhangi bir sağlık probleminiz yoksa vücudunuza gerekli besinleri sağlamanız ve spor yapmanız yeterli olacaktır.

Düğün  ve Gelin Diyeti

Bu özel günümüzde hepimiz daha fit ve zayıf gözükmek isteriz. Bunun sağlaması içinde son dakika şok diyetler yerine daha uzun vadeli ve sağlıklı diyetler tercih edilmelidir. Çünkü kısıtlayıcı veya düşük kalorili diyet sağlığınızı ciddi tehdit eder. Ayrıca uygulamayı bıraktığınız anda verdiğiniz kiloları geri almaya başlarsınız.

Özel gününüze kadar zayıflamanıza yardımcı olacak bilgileri sağlıklı zayıflama ipuçlarından öğrenebilirsiniz. Hayatınızın en güzel ve özel olan bu dönemini sağlıksız diyetler ile işkence haline getirmeyin. Sağlığınızı tehdit etmeyin. Doğru beslenme programı ve hareket etme ile çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hamile kadınlar, emziren anneler, ergenler veya herhangi bir kronik hastalığı olan bireyler kesinlikle yukarıdaki kısıtlayıcı diyetleri uygulamamalıdır. Uyguladığınız herhangi bir diyet listesi bulantı, kusma, baş dönmesi, halsizlik, tansiyon düşüklüğü veya baygınlık gibi sıkıntılara neden oluyorsa hemen o düzeni uygulamayı bırakın. Size uygun olan diyeti öğrenmek için lütfen diyetisyene danışın.