Detoks Diyeti 1
05
Kas

Detoks Diyeti

Detoks aslında vücudun 24 saat boyunca toksinleri vücuttan uzaklaştırmak için yaptığı bir işlemdir. Uzaklaştırılmaya çalışılan bu toksinler iki kategoriye ayrılırlar. Birincisi metabolizma sırasında düzenli olarak vücutta oluşan toksinler. Bu kategorideki toksinler arasında laktik asit, üre ve bağırsaktaki mikroplardan elde edilen atık maddeler bulunmaktadır.

İkinci kategori ise vücuda dışarıdan gelen yani yiyerek, içerek, nefes alarak veya deri yoluyla emilen toksinler. Bu toksinlere böcek ilacını, deniz ürünlerindeki cıvayı, araba egzozundan ve hava kirliliğinden kaynaklanan kurşunu, tütün ürünlerindeki kimyasallar ve uyuşturucu veya alkolü örnek verebiliriz.

Bu toksinler insan sağlığı için potansiyel olarak tehlikelidir. Bu yüzden idrar, dışkı, solunum veya ter yoluyla dönüştürülmeleri ve atılmaları gerekir. Her insanın detoks kabiliyeti farklıdır. Çünkü bu sistem diyet, yaşam tarzı, sağlık durumu ve genetik alt yapı birçok faktörden etkilenmektedir.Kişinin maruz kaldığı toksinlerin miktarı vücudunun onları dışarı atma kabiliyetini aşıyorsa, toksinler sağlığı olumsuz etkileyen yağ hücrelerinde, yumuşak dokuda ve kemikte depolanabilir.

Detoks diyeti sağlıklı mıdır

Detoks diyetlerinin çoğu yüksek işlenmiş yiyecekler, süt ürünleri, glüten, yumurta, yer fıstığı ve kırmızı et gibi besinleri yasaklar. Çoğunlukla organik olarak yetiştirilen sebze ve meyveleri, glütensiz tahılları, kuruyemişleri ve tohumları önerir. Sıvı detoks diyetleri ise sadece taze sebze ve meyve sularından oluşur.

Ancak bu yağ yakıcı detoks, sıvı detoksu veya 3 günlük detoks gibi diyetler sağlığı ciddi tehdit etmektedir. Sağlıksız bir şekilde yapılan bu tarz diyetler özellikle sağlık sorunu olan insanlar, yeme bozukluğu olanlar, birden fazla ilaç kullananlar ve hamile veya emziren kadınlar için risk oluşturabilir.

Ayrıca son dönemlerde bu tarz diyetler çok popüler olduğu için detoks çayları ve detoks sularının satışları yapılmaktadır. Bu tarz ürünleri kullanmadan önce mutlaka içeriğini bir diyetisyene veya eczacıya danışın.  Herhangi bir besin veya çay doğrudan vücudunuza detoks yaptırmaz.

Vücudunuzun detoks sistemini desteklemenin yolları

  1. Günde 4-5 porsiyon meyve ve sebze tüketin.
  2. Bağırsak düzeninin korunmak için her gün sebzelerden, meyvelerden, kuruyemişlerden, tohumlardan ve kepekli tahıllardan lif alın.
  3. Mevsiminde brokoli, brüksel lahanası, enginar, sarımsak, soğan ve pırasa gibi besinleri tüketmeye özen gösterin.
  4. Kefir, yoğurt, tarhana ve lahana turşusu gibi doğal olarak fermente edilmiş yiyecekleri tüketin.
  5. Hayvansal kaynakları azaltın. Kırmızı veya işlenmiş etler yerine kurubaklagil, balık ve sebze ağırlıklı beslenin.
  6. Kızartma veya mangal gibi yöntemlerle pişirilmiş besinlerden uzak durun. Besin kaybı olmaması için haşlama, ızgara veya buharda pişirme gibi pişirme yöntemlerini tercih edin.
  7. Şekerli ürünleri azaltın veya hayatınızdan çıkartın.
  8. Bol su tüketin. Suyun tadını sevmiyorsanız içine çeşitli meyveler atarak tatlandırabilirsiniz.
  9. Alkol tüketiminden kaçının.
  10. Düzenli spor yapın.