Alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz 1
28
Mar

Alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz

Alışveriş yaparken dikkat etmemiz gerekenler, Corona virüsü döneminde daha da önem kazandı. Hepimiz marketlere giderken maske, eldiven veya dezenfektan gibi bireysel önlemlerimizi alıyoruz. Ancak doğru ürünlerin doğru bir şekilde satın alınmasının, mikroorganizma ürüme ve sağlığımızı tehdit etme ihtimalini azalttığı unutulabiliyor. Bu yüzden alışveriş yaparken aşağıda listelenen maddeleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

 1. Her zaman üzerinde zorunlu etiket bilgileri olan besinleri satın alın.
 2. Alışveriş yaptığınız yerde her besinin kendine özgü muhafaza koşullarında satışa sunulup sunulmadığını kontrol edin. Örneğin; Kasa yanında duran ve aslında buzdolabında olması gereken kaşar, peynir, yoğurt veya ayran gibi ürünleri satın almayın.
 3. Kolay bozulabilen ve kısa sürede tüketilmesi gereken et ve süt ürünlerinde son tüketim tarihini; diğer ürünlerde ise tavsiye edilen tüketim tarihini mutlaka kontrol edin.
 4. Herhangi bir besine alerjiniz var ise ürünün arkasında bulunan içindekiler listesine bakın.
 5. Et, tavuk, balık gibi besinler çabuk bozulabileceği için alışverişin sonunda alınmayı tercih edin. Ve bu besinleri en fazla iki saat, sıcak havalarda ise en fazla bir saat içinde buzdolabına yerleştirin.
 6. Donmuş besinleri de et ürünleri gibi alışverişinizin sonunda almaya özen gösterin. Çözünmemiş olmasına ve ambalajın iç kısmında buz kristallerinin olmamasına dikkat edin.
 7. Kaynağı bilinmeyen, denetimsiz sokak sütü kesinlikle satın almayın. Her zaman ilk önce pastörize ve UHT sütleri tercih edin.
 8. Çiğ sütten yapılmış, salamura edilmemiş ve olgunlaştırılmamış peynir satın almayın.
 9. Kırık, çatlak veya kirli yumurtaları satın almayın ve yumurtaları kullanılmadan önce yıkayın.
 10. Etlerin kendine has koku, renk, görünümünün olmasına ve damgalı olmasına dikkat edin. Et ürünlerini mutlaka güvenilir yerlerden satın alın.
 11. Balık satın alırken kendine has kokusunun olmasına, pullarının parlak, gözlerinin berrak ve hafif kabarık, solungaçlarının kapalı ve koyu kırmızı renkte olmasına dikkat edin.
 12. Konserve besin satın alırken alt ve üst kapakları şişkin, kutusu hasar görmüş, kapağı gevşemiş, zedelenmiş olan kutuları satın almayın.
 13. Tahılların, kuru baklagillerin veya sert kabuklu yemişlerin küflü, kırık taneli olmamasına özen gösterin.
 14. Bu pandemi döneminde marketten aldığınız ürünleri yerleştirmeden önce dışı silinebilecek olanların dışını sabunlu bir bez ile silin ve öyle yerleştirin. Sebze ve meyveleri ise tüketmeden önce akan suyun altında yıkayın. Sirkeli suyun covid-19 virüsünü öldürdüğüne dair bilimsel kanıt şu an için yoktur.

 

Ayrıca bu dönemde Corona virüsüne iyi geldiğini hatta iyileştirdiğini söyleyen bilimsel kanıtı olmayan, onaysız ve merdiven altı olabilen ürünlerin reklamları yapılmaktadır. Lütfen asla bu tarz reklamları olan ilaç veya vitamin gibi ürünleri kullanmayın. Corona virüsüne karşı direkt koruyucu bir besin veya vitamin yoktur. Sağlıklı beslenme, düzenli uyku, spor ve stres yönetimi ile bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin. Kuvvetli bağışıklık sistemi, kişisel hijyene dikkat ve sosyal izolasyon ile virüsten korunabilirsiniz.